Aktualności 2021-4

Książka Karoliny Maciaszek pt. „Bolesław V Wstydliwy książę krakowski i sandomierski 1226-1279 Długie panowanie w trudnych czasach” - w wielickiej Bibliotece

  23. 07. 2021 r.(piątek) o godz. 15.00-tej w Wieliczce w Mediatece przy Placu im. Mieczysława Skulimowskiego 3 odbyło się spotkanie promujące książkę dr Karoliny Maciaszek z Uniwersytetu Śląskiego pt. „Bolesław V Wstydliwy książę krakowski i sandomierski 1226-1279. Długie panowanie w trudnych czasach”. Przed wejściem do sali Mediateki można było zakupić ww. książkę. Przed prezentacją wyżej wymienionej nowości wydawniczej zebrani w Mediatece obejrzeli film pt. „Wiano św. Kingi”-spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce pod dyrekcją Izabeli Szoty. Rolę św. Kingi grała Anna Kurowska. Film był kręcony w Zamku Żupnym, w Sztygarówce i w terenie między tymi zabytkami.

Spotkanie w Mediatece prowadził Piotr Sionko, p.o. dyrektor Biblioteki Miejskiej w Wieliczce. Powitał przybyłych gości: Artura Kozioła, burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, Adama Marka Panusia, sekretarza, Magdalenę Golonkę, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Komunikacji Społecznej oraz Klub Przyjaciół Wieliczki. Poprosił o zajęcie miejsca na estradzie prelegentów: dr Karolinę Maciaszek, autorkę publikacji, prof. dr hab. Krzysztofa Bracha z Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. dr hab. Janusza Grabowskiego z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Zaprosił do wypowiedzi Artura Kozioła, burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka. Rozmowę o księciu Bolesławie Wstydliwym i jego czasach przedstawionych w książce przez Karolinę Maciaszek prowadził prof. Krzysztofa Bracha. Karolina Maciaszek zaprezentowała swoją pracę zatytułowaną „Bolesław V Wstydliwy książę krakowski i sandomierski 1226-1279. Długie panowanie w trudnych czasach”. Książka jest pierwszą w polskiej historiografii pełną biografią księcia Bolesława V Wstydliwego. (…)

Publikacja została wydana w 2021 r. przez wydawnictwo AVOLOD w Krakowie. Jej wydanie dofinansował Urząd Miasta i Gminy Wieliczka. Prof. Janusz Grabowski wypowiadał się na temat źródeł pisanych dotyczących panowania Bolesława V Wstydliwego i jego zony Kingi w archiwum Akt Dawnych w Warszawie. W rozmowie dyskutantów podjęte zostały tematy związane z rolą Bolesława Wstydliwego jako gospodarza, władcy i fundatora, ze szczególnym uwzględnieniem lokacji, polityki monetarnej i solnej. Była tez mowa o idei odnowienia Królestwa Polskiego w XIII wieku oraz nowej interpretacji legendy o pierścieniu św. Kingi i udziału Bolesława i Kingi w dziele rozwoju górnictwa soli. (…)
   Dziękujemy za zorganizowane spotkania i władzom Wieliczki za wsparcie finansowe wydania książki.
              Opracowała Jadwiga Duda

 

                            Wernisaż wystawy Grupy Twórców ARTKLUB w Wieliczce

  24.07. (sobota) 2021 r. w ramach „Dni Świętej Kingi” w Wielickim Centrum Kultury przy Rynku Górnym 6, o godz.16.30 miał miejsce wernisaż wystawy Grupy Twórców ARTKLUB. Wystawę urządzono w jednej z sal i na korytarzu. Przybyłych przywitała Barbara Ptak p.o. dyrektor Wielickiego Centrum Kultury. Glos zabrała Elżbieta Kalwajtys, przewodnicząca ARTKLUBU. Wspomniała że w ostatnim czasie zmarli z ARTKLUBU: Iwona Szuro i Henryk Kozubski. Justyna Kołos z WCK w podzięce za przygotowanie i eksponowanie prac wręczyła artystom: Elżbiecie Kalwajtys, Barbarze Borowiec, Annie Gallas-Dropinskiej, Bolesławowi Gawronowi, Józefowi Piotrowi Kowalczykowi, Zbigniewowi Wójcikowi po słoneczniku. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością ojciec Ludwik Kurowski OFM, Honorowy Obywatel Górniczego Królewskiego Miasta Wieliczka z 2003 r. oraz Józef Duda, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka w latach 1992-2006. Udział wzięli członkowie Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”: Jadwiga Duda, prezes, Józef Duda, Jan Matzke, Maria Nawrot. Obecna była Krystyna Kaczyńska-Ślusarczyk, poetka i Jolanta Białek, redaktor „Dziennika Polskiego”. Po oglądnięciu obrazów dla gości czekał poczęstunek. W związku z wernisażem WCK wydało katalog wystawy, z którego dowiadujemy się że oprócz wyżej wymienionych - prace prezentują: Aldona Maria-Pawłyk, także członek Klubu Przyjaciół Wieliczki, Bożena Nowak, Bożena Uszyńska, Krystyna Żytkowicz, Ryszard Tatomir, Szymon Nowak, Tatiana Tokarczuk-Błażusiak. Artystom i Wielickiemu Centrum Kultury dziękujemy.
           Opracowała Jadwiga Duda

 


STOWARZYSZENIE "KLUB PRZYJACIÓŁ WIELICZKI" - LATO 2021
 

 I Turniej Szachowy o puchar przejściowy „Pierścień Świętej Kingi” w Wieliczce

  24 07 2021 r. w Wieliczce, w Urzędzie Miasta i Gminy (UMiG) w sali „Magistrat” przy ul. Powstania Warszawskiego 1, odbył się I Turniej Szachowy w ramach „Dni Świętej Kingi” o puchar przejściowy „Pierścień Świętej Kingi” od Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW) dla najlepszego zawodnika turnieju.
Turniej otworzyli: Andrzej Irlik MKS MOS Wieliczka, trener i sędzia klasy międzynarodowej, członek KPW i Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”.
   Andrzej Irlik przywitał zebranych i przypomniał zasady gry. Jadwiga Duda wspomniała, że w latach 2003-2019 w ramach Dni Świętej Kingi w Wieliczce rozgrywany był Mecz Szachowo-Brydżowy o puchar przejściowy „Pierścień Świętej Kingi” dłuta Władysława Janowskiego, górnika-rzeźbiarza, członka KPW, pomiędzy drużynami Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej i Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. W związku z epidemią koronawirusa drużyna z Bochni nie wyraziła zgody na udział w meczu w 2021 roku. Stąd powstał pomysł zorganizowania I Turnieju Szachowego w dniu imienin św. Kingi, patronki Wieliczki i górników solnych. W sali „Magistrat” na estradzie był wyeksponowany obraz świętej Kingi autorstwa Stanisławy Klimczyk i puchar przejściowy „Pierścień Świętej Kingi” wykonany w drewnie lipowym i soli kryształowej przez Władysława Janowskiego. W Turnieju Szachowym uczestniczyło 59 osób zamieszkałych na terenie Gminy Wieliczka i poza nią. Zawodniczki i zawodnicy zgodnie z regulaminem przyjęli system rozgrywek - szwajcarski na dystansie 5 rund. Tempo gry 15 minut na partię dla zawodnika/czki. Pary do gry kojarzono komputerowo. Miejsca w turnieju były ustalone na podstawie ilości zdobytych punktów. Sędzią głównym turnieju był Andrzej Irlik, sędzią z sali - Tomasz Knapik, pomocą Joanna Kasprzycka. Po zakończeniu rozgrywek nastąpiło ogłoszenie wyników przez Andrzeja Irlika, który wyróżnił najmłodszą uczestniczę turnieju Agnieszkę Ślusarczyk.
   Najlepszym zawodnikiem Turnieju Szachowego w 2021 r. został Mateusz Zając w Grupie A - zawodników - rocznik 2008 i starsi - zdobywając 5 punktów. Agnieszka Szczepaniak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, wręczyła Mateuszowi Zającowi dyplom, a Jadwiga Duda puchar przejściowy „Pierścień Świętej Kingi”. Następnie wręczano dyplomy zawodnikom i zawodniczkom za miejsca od I do III w Grupach A i B. Każdy z uczestników turnieju wybierał jedną z nagród. Wszystkim laureatom wykonano wspólne zdjęcie. Oto wyniki I Turnieju Szachowego rozegranego w Wieliczce 24.07. 2021 r.:

W Grupie A - zawodników - rocznik 2008 i starsi: I miejsce zajął Mateusz Zając MKS MOS Wieliczka, II - Bartłomiej Piwowarczyk MAT Myślenice, III - Franciszek Kania KKSz Kraków, kolejne: Franciszek Kozłowski, Krzysztof Kuta, Krzysztof Wajda, Florian Wrona z MKS MOS Wieliczka, Arkadiusz Piwowarczyk MAT Myślenice, Dariusz Dziewoński UKS Hetman Koronny Trzebinia, Bartłomiej Jaśkowiec MAT Myślenice, Mateusz Hauschild MKS MOS Wieliczka, Gerard Adamiak Wieliczka, Paweł Nejman SZŁ Kraków, Mateusz Kacprzyk UKS jw. Trzebinia, Robert Kołodziej Ognisko TKKF w Dobczycach, Maciej Kus Lipnik, Łukasz Pawłowicz, MKS MOS Wieliczka, Artur Mądrala MAT Myślenice, Wojciech Smogór MKS MOS Wieliczka, Damian Gaczoł UKS GONIEC Staniątki, Krzysztof Kacprzyk Trzebinia, Paweł Smogór Wieliczka, Michał Dziadkowiec Pcim, Piotr Marcowski TKKF Drogowiec Kraków, Mateusz Ryński, Michał Mikołajczyk Wieliczka, Szymon Dziadkowiec MAT Myślenice, Karol Mąka Wieliczka, Piotr Barankiewicz Kraków.

W Grupie A - zawodniczek - rocznik 2008 i starsi: I miejsce zajęła Gabriela Górnisiewicz, II - Julia Gaczoł, III- Zuzanna Matusik, kolejne: Natalia Górnisiewicz, Milena Matusik, Kinga Kacprzyk, Zuzanna Górnisiewicz, Klaudia Krzyszkowska, Martyna Mól, Zofia Suder, Agnieszka Kołodziej.

W Grupie B - zawodników do 12 lat: I miejsce zajął: Maciej Jamrozik MAT Myślenice, II - Karol Gruca KKSz Kraków, III- Grzegorz Kacprzyk UKS Hetman Koronny Trzebinia, kolejne: Krzysztof Chmiel, Mikołaj Ślósarczyk MKS MOS Wieliczka, Jakub Najman z SP Vicuna Kraków, Krzysztof Topór, Igor Bystrzycki MKS MOS Wieliczka, Radosław Najman SP Vicuna jw., Nikollaq Dudzik z Lipnika, Szymon Radon, Wojciech Kacprzyk UKS Hetman jw., Karol Kasprzycki MKS MOS Wieliczka.

W Grupie B - zawodniczek do 12 lat: I miejsce zajęła Katarzyna Rusiecki UKS Bakcyl Bielany, II - Magdalena Łapczyńska, III - Agnieszka Ślusarczyk MKS MOS Wieliczka, kolejne: Kołodziej Lena Ognisko TKKF w Dobczycach, Joanna Łapczyńska MKS MOS Wieliczka, Maja Kołodziej z jw. w Dobczycach.

Organizatorami turnieju byli: Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki”, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieliczce przy Międzyszkolnym Klubie Sportowym w Wieliczce. Gościem turnieju n zaproszenie prezes KPW była Kinga Stabrawa-Powęska z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, która zbiera materiały do pracy doktorskiej na temat: „Rola inicjatyw oddolnych i pasjonatów na rzecz podtrzymywania dziedzictwa lokalnego”. Młodzież do udziału w turnieju zaprosił, regulamin zawodów opracował, nagrody zakupił, szachownice, zegary do sali „Magistrat” przywiózł i sędziował - Andrzej Irlik, za co serdecznie mu dziękujemy.
Nagrody rzeczowe ufundował dla uczestników turnieju burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł. Dziękujemy.
Dyplomy za miejsca od I do III w Grupach A i B zawodników i zawodniczek z Łukaszem Birą przygotowała niżej podpisana.
O zakup poczęstunku dla uczestników i rozliczenie kosztów turnieju zatroszczyła się Agnieszka Włodek z Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Komunikacji Społecznej UMiG Wieliczka. Opiekę nad salą sprawowała Małgorzata Łyżczarz.
Wszystkim zaangażowanym w realizację turnieju - także rodzicom - dziękujemy. Laureatom i uczestnikom I Turnieju Szachowego gratulujemy.
    Zapraszamy do udziału w turnieju za rok.
                   Opracowała Jadwiga Duda

 
 
  


   17 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!
Ku pamięci Henryka Kozubskiego (1911-2021), przez 55 lat członka Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”(1966-2021), malarza akwarel zwanego „Wielickim Chagallem”.

28. 07. (środa) 2021 r. Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW), które w bieżącym roku obchodzi 55 lat działalności (1966-2021) w Wieliczki w sali Magistrat” 28 lipca zorganizowało 17 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!. Bohaterem spotkania był zmarły 4 lutego br. w 110 roku życia, jeden z najstarszych Polaków, wieliczanin Henryk Kozubski (1911-2021), harcerz, społecznik, członek Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” przez 55 lat (1966-2021), od 2011 r. Członek Honorowy, od 1993 r. członek Grupy Twórców ArtKlub w Wieliczce. Na sali na ekranie było wyświetlane zdjęcie Henryka Kozubskiego i Artura Kozioła, Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka z uroczystości 11.01.2008 r. wręczenia Panu Henrykowi Nagrody Kulturalnej oraz baner z napisem „55 LAT STOWARZYSZENIA „KLUB PRZYJACIÓŁ WIELICZKI” 1966-2021, herbem Wieliczki i logiem KPW. (...)
HENRYK KOZUBSKI inżynier rolnik, przedwojenny harcerz, artysta malarz zwany „Wielickim Chagallem”, od lat związany z wielicką grupą twórców ART-KLUB. Członek „Klubu Przyjaciół Wieliczki”. Do pasji malowania, porzuconej w młodości powrócił w wieku 83 lat. Jego dorobek stanowi ponadto 300 akwarel prezentowanych na 100 wystawach. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka, Nagrodą Kulturalną Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, Odznaką Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Najstarszy mieszkaniec Wieliczki. Związany z Bochnią nie tylko rodzinnie ale także wieloletnią przyjaźnią i współpracą ze Stowarzyszeniem Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
   Zebranych na 17 spotkaniu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! powitała jego organizatorka i prowadząca spotkanie prezes KPW Jadwiga Duda. Wspomniała że w minionym miesiącu zmarli: wieliczanka Władysława Drożdż, lat 93, uczestniczka spotkań „Wieliczka-Wieliczanie” oraz kapitan Włodzimierz Wolny, lat 100 z Woli Duchackiej, który młodzieży w Wieliczce opowiadał swoje wspomnienia z okresu II wojny światowej i okresu stalinowskiego.(...)
Następnie Agnieszka Korczyńska, nauczycielka w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce zapowiedziała występ na organach wieliczanki Natalii Spicha, uczennicy Szkoły Muzycznej II stopnia w Wieliczce. Natalia zagrała: „Etiudę romantyczną” Waldemara Króla i „Nokturn B-Dur” Ignacego Paderewskiego. Publiczność występ nagrodziła brawami. (…)
   Prowadząca spotkanie zaprosiła za stół prezydialny prelegentów, którzy kolejno wygłaszali prelekcje: 1. Hanna Kozioł, córka Henryka Kozubskiego, sekretarz KPW - „Biografia Henryka Kozubskiego (1911-2021) - wspomnienie o ojcu, dziadku, pradziadku”; 2. Jadwiga Duda, prezes KPW - „Henryk Kozubski przez 55 lat (1966-2021) w Klubie Przyjaciół Wieliczki”; 3. Barbara Miszczyk, prezes Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury (MZRTK) w Krakowie - „Nagrody dla Henryka Kozubskiego pozyskane staraniem KPW i MZRTK”; 4. Bolesław Stefan, członek Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego (LTN-K) Oddział w Krakowie im. Włodzimierza Tetmajera i KPW - „Henryk Kozubski w artykule Jadwigi Dudy pt. „Henryk Kozubski - harcerz przez całe życie, społecznik, malarz zwany „Wielickim Chagallem” .
    Zapraszam na 18 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! w Wieliczce w sali „Magistrat” w dniu 25.08. (środa) o godz.16.00-tej pt. „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” z prelekcjami: Jakub Pieczara - „Źródła do badań demograficznych i genealogicznych mieszczan wielickich okresu staropolskiego.”; dr Przemysław Jędrzejewski – „Spisy cywilno-wojskowe jako poza metrykalne źródło do badań nad genealogią.”;

 

 Przemysław Lisowski - ,,Z warsztatu genealoga" - indeksacja - oczekiwania a rzeczywistość. Zarys problematyki.” Prelegenci są historykami z Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Spotkanie jest otwarte i może w nim uczestniczyć każdy zainteresowany.

Uwaga! W związku z epidemią koronawirusa prosimy o zabranie na spotkanie maseczek na twarz!.

Opracowała Jadwiga Duda

 
 

18 Spotkanie  WIELICZKA - WIELICZANIE Bis  25 08 2021