Aktualności 2019_3

336. rocznica Bitwy pod Wiedniem w 1683 roku
Zaproszenie na uroczystość rocznicową do Wiednia - Kahlenberg

Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu oraz Komitet Międzynarodowy Obchodów 336 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej zaprasza do udziału w rocznicowych uroczystościach 336 rocznicy  bitwy pod Wiedniem 12  września, w której Król Jan III Sobieski  dowodząc  armiami sprzymierzonymi  odniósł historyczne zwycięstwo.

 Przypominamy o ważnych faktach w historii Europy, w której zwycięstwo pod Wiedniem miało ponad czasowe znaczenie. Europy zachowała współczesną tożsamości

  12 września 1683 roku pod Wiedniem wojska sprzymierzonych, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wielkiego wezyra Kara Mustafę. Bitwa przeszła do historii, jako jedna z najważ-niejszych batalii nowożytnej Europy.

W maju 1683 roku armia sułtana Mohameda IV, w sile 150–190 tys. ludzi, wyruszyła spod Belgradu  pod dowództwem wielkiego wezyra Kara Mustafy.
Miesiąc później obległa Wiedeń. Na wiadomość o tym Jan III Sobieski przyśpieszył mobilizację armii koronnej w sile około 27 tys. ludzi, i nie czekając na siły litewskie, ruszył pod Wiedeń. W pierwszych dniach września wojska Polskie pod Mikulowem, połączyły się z posiłkami z Rzeszy Niemieckiej, prowadzonymi  przez księcia Waldecka i oddziałami austriackimi dowodzonymi przez księcia Karola Lotaryń-skiego. Na radzie wojennej w zamku Stettlsdorf przekazano naczelne dowództwo Janowi III Sobieskiemu i przyjęto strategie  bitwy przedstawioną przez Sobieskiego. 11 września wieczorem armia sprzymierzonych, licząca 73 tys. Żołnierzy, z czego ponad 30 tys. jazdy, przeszła Las Wiedeński i zajęła pozycje na linii wzgórz.
Na lewym skrzydle i w centrum stanęły wojska księcia Karola Lotaryńskiego i księcia Waldecka, na prawym zaś wojska polskie. Bitwa, która rozpoczęła się nazajutrz, przebiegła dokładnie według planu ułożonego przez Sobieskiego. Najpierw wojska niemiecko-austriackie związały przeciwnika walką i odwróciły jego uwagę od poczynań wosk koronnych, co pozwoliło im na rozwinięcie szyku. Dopiero około godziny 17.00 Kara Mustafa rozkazał, aby oddziały oblegające miasto wzmocniły lewe skrzydło Turków, ale było już za późno. O godzinie  18.00 Z prawego skrzydła, do ataku ruszyło ponad 20 tys. jeźdźców dowodzonych przez Sobieskiego.
Kara Mustafie nie udało się nawet zorganizować obrony obozu, jego armia uciekła w bezładzie.
Straty tureckie w tej bitwie oceniane są na 15 tys. zabitych, straty wojsk sprzymierzonych na 3,5 tys. zabitych i rannych.
Wiktoria wiedeńska na zawsze złamała siłę ekspansji Imperium Otomańskiego.


Z wyrazami szacunku.
Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu
         Piotr Zapart

P.S. Organizujemy wyjazd autokarami  12 września z Krakowa -  Pasternik godz.  5.00 koszt przejazdu 100 zl,

Zgłoszenia Piotr Zapart tel. 609 439 840 mail; piotr.zapart@wp.pl

 

WIELICZKA-WIELICZANIE Bis

 

 

  500-lecie miasta Iwacewicze na Białorusi.
   W dniach 23 i 24 sierpnia 2019 r miasto Iwacewicze obchodziło uroczyście jubileusz
500-lecia swego istnienia. Powiat miechowski ma podpisane porozumienie o współpracy z tym miastem, z racji urodzin Tadeusza Kościuszki w tym powiecie - w Kosowie Poleskim na Mereczowszczyźnie.
Racławickie Towarzystwo Kulturalne  od ponad 25 lat współpracuje z tym miastem i Muzeum Kościuszki, które znajduje się w odbudowanym dworku, miejcu urodzenia naszego wspólnego bohatera.
W uroczystościach uczestniczyła delegacja powiatu miechowskiego na czele z Panią Marią Sztuk - sekretarz powiatu.
           Eugeniusz Skoczeń
            Fot.: archiw. Starostwo Powiatowe w Miechowie

 
 

      Z Kopca ... na Kopiec Tadeusza Kościuszki

Komitet Kopca Tadeusza Kościuszki w Krakowie wspólnie z Racławickim Towarzystwem Kulturalnym i Dyrekcją szkoły w Racławicach podjęły akcję przeniesienia trwałych roślin, głównie traw, z Kopca Kościuszki w Racławicach celem zasadzenia na Kopcu Kościuszki w Krakowie.
Pobrania  sadzonek traw około tysiąca, w dniu 12 września 2019 r, dokonała młodzież miejscowej szkoły.

Uczestniczyli Prof. Mieczysław Rokosz, Prezes Komitetu Kopca Tadeusza Kościuszki w Krakowie,
                        Leszek Cierpiałowski, dyr. Komitetu Kopca T. Kościuszki w Krakowie,
                        Eugeniusz Skoczeń, prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego,
                        Stanisław Gawroński, kierujący akcją pobierania traw,
                        Uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Racławicach.   

 Opis  foto. 
     fot.1
Leszek Cierpiałowski, prof. M. Rokosz      fot. 2,3  młodzież pobiera   fot. 4  odpoczywają na ławeczce 
od lewej:  Stanisław Czerwiński - kier. akcją                            sadzonki traw                     Eug. Skoczeń, prof. M. Rokosz,
                                                                                                                                                                         L. Cierpiałowski
      fot. 5  mlodzież szkolna z Racławic, uczestnicząca w pobieraniu sadzonek traw
 

 

  OCZEPINY w RYDLÓWCE - plenerowe widowisko

    21 września 2019 r. (sobota) o godzinie 15:00 odbyło się plenerowe widowisko "Oczepiny w Rydlówce" oparte na tradycji weselnej z przełomu XIX i XX wieku. Podczas obrzędu na dziedzińcu przed dworkiem "Rydlówka" zobaczyć było można barwny orszak weselny w krakowskich strojach i posłuchać już niemal zapomnianych dawnych pieśni weselnych.

Rzecz dzieje się około roku 1890. Młodymi są panna i kawaler mieszkający w Bronowicach. Młody na co dzień pracuje w austriackiej fabryce C.K. Fabryka Tytoniu na ul. Dolnych Młynów w Krakowie. Zaprosił na wesele swoich najbliższych kolegów z pracy, a także koleżanki, które bardzo chciały przeżyć prawdziwe wiejskie oczepiny.

      Galeria foto: fot. Julian Ślusarczyk

 
 
 
 


      Ostatnie pożegnanie Ś.p. Marii Fila 
          21 09 2019 w Zatorze

           Galeria foto fot. Stanisław Klich

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

25. 09.2019 r. – w Wieliczce 10 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!
pt. „Zioła i ich zastosowanie w życiu codziennym. Sól i zioła dla zdrowia wieliczan”
   Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW) zaprasza na 10 spotkania z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! w dniu 25. 09. (środa) 2019 r. o godz.16.00- tej w Wieliczce w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1. Temat spotkania z cyklu „Dla zdrowia Wieliczan”: „Zioła i ich zastosowanie w życiu codziennym. Sól i zioła dla zdrowia wieliczan” Patronat nad spotkanie objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. Spotkanie odbędzie się dzięki współpracy Klubu Przyjaciół Wieliczki z Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka, Akademią Tradycji w Piekarach koło Krakowa, Kopalnią Soli „Wieliczka”, a prowadzi je Jadwiga Duda, prezes KPW.. Prelekcje wygłoszą: Halina Pracuch, emerytowana nauczycielka biologii i przyrody ze specjalizacją botanika -systematyka roślin, członek KPW – „To i owo o ziołach dla zdrowia i urody”; Bożena Maria Gielarowska z „Akademii Tradycji” w Piekarach k. Krakowa – „ Zioła i ich zastosowanie w życiu codziennym”, przedstawicielka Kopalni Soli „Wieliczka”- „Sól i zioła dla zdrowia wieliczan". Spotkania są otwarte i może w nich uczestniczyć każdy zainteresowany. Zapraszamy do udziału w nich. Uczniowie za udział w spotkaniu otrzymują od KPW karnety pt. „Lekcja w Magistracie”
Opracowała Jadwiga Duda

Jubileusz 40.lecia (1979-2019)
TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ
28 09 2019
          Galeria foto:
fot. Stanisław Klich

 
 
 
 
 
 
 
 
           
 
 


Jubileusz 40-lecia Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Józefa, którą odprawił w intencji założycieli i członków Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej (TPKZ) i homilię wygłosił ksiądz Stefan Misiniec.

W mszy św. uczestniczyli: członkowie władz i członkowie TPKZ, przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele zaproszonych towarzystw regionalnych, a także dyrektorzy instytucji kulturalnych, szkół, banku.

Po mszy św. delegacja TPKZ, Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej i Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej składali kwiaty przed figurą św. Jana Pawła II wzniesioną w 2009 r., na okoliczność 30-lecia pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski i m.in. do Kalwarii Zebrzydowskiej (w 1979 roku). Przed figurą św. Jana Pawła II wykonano pamiątkowe wspólne zdjęcie.
Uczestnicy uroczystości przeszli do Centrum Kultury Sportu i Turystyki, gdzie odbyła się część oficjalna - okolicznościowa akademia.
Prowadzący spotkanie z Centrum Kultury… , oddał głos Krystynie Dudzie, która poprosiła wszystkich o powstanie i minutą ciszą uczczono pamięć Śp. Marii Fila, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej, która zmarła 16.09.br. a jej pogrzeb odbył się 21.09.br w Zatorze.
Wyświetlono film o działalność TPKZ w latach 2014-2019, który przygotował Stanisław Sypniewski, honorowy prezes Towarzystwa.

Gratulacje, kwiaty, dyplomy, życzenia i prezenty na ręce Krystyny Dudy kolejno składali: Zbigniew Starzec, wicewojewoda Małopolski; Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, Andrzej Burdek, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Bogusława Moskała, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego, Małgorzata Czerwińska, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego, delegacje: Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” Jadwiga Duda, Marian Sipióra, (ofiarowali dyplom, kwiaty, sól i książkę „Święto Wolności. Dzieje Wieliczki w okresie samorządowym 1990-2018.”), Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej, Łagiewnickiego Towarzystwa Kulturalnego, Zespół „Sami Swoi” z Przytkowic, Władysław Pasternak prowadzący Izbę Regionalną w Tomicach, harcerze, Stanisław Klich z Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej.

Krystyna Duda zaprosiła na estradę Zarząd, Komisję Rewizyjną TPKZ i członkom podziękowała za pracę w Towarzystwie każdemu ofiarowała różę. Następnie wręczyła legitymacje nowo przyjętym członkom Towarzystwa PKZ: Marii Góralczyk, Gabrieli Mazur-Zuko, Marii Pilch, Helenie Waligórze, Krystynie Wcisło. Na akordeonie grał Jan Porębski, muzyk nagrodzony tytułem Osobowości Roku 2016 w plebiscycie „Gazety Krakowskiej”.

Po wyjściu z akademii, w holu CKiS była wystawa fotograficzna - zorganizowana na 40-rocznicę (1979-2019) pierwszej Pielgrzymi Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, w tym 7 czerwca do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na wszystkich czekał szwedzki stół z kanapkami i ciastem. Tu Barbara Miszczyk, wręczyła Augustynowi Ormantemu, burmistrzowi Kalwarii Zebrzydowskiej, reprodukcję obrazu Włodzimierza Tetmajera wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół Bronowic z okazji Święta ulicy W. Tetmajera. Na stoliku wyłożona była Kronika TPZK, do której wpisu dokonali m.in. z KPW Jadwiga Duda i Marian Sipóra.

Następnie udano się do siedziby TPKZ przy ul. A. Mickiewicza 2 (Okrąglak) na zwiedzanie wystawy obrazującej 40 lat działalności TPKZ, gdzie oprowadzała Krystyna Duda. Były tam eksponowane fotografie z pielgrzymek regionalistów - co dwa lata Towarzystwo PKZ zaprasza regionalistów z Małopolski na pielgrzymkę na Dróżki Kalwaryjskie i do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Po zwiedzeniu Izby Regionalnej TPKZ zebrani przeszli do Restauracji „19-tka” na obiad.
Tu gratulacje dla TPKZ na ręce Krystyny Dudy złożyła Barbara Miszczyk, prezes Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury i prezes Towarzystwa Przyjaciół Bronowic.
Na zakończenie spotkania Krystyna Furdzik odczytała wiersz swojego autorstwa z okazji 40-lecia działalności TPKZ i wręczyła Krystynie Dudzie.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i życzymy Towarzystwu Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej „Szczęść Boże” na dalsze lata działalności.

Jadwiga Duda