Aktualności 2019_3

336. rocznica Bitwy pod Wiedniem w 1683 roku
Zaproszenie na uroczystość rocznicową do Wiednia - Kahlenberg

Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu oraz Komitet Międzynarodowy Obchodów 336 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej zaprasza do udziału w rocznicowych uroczystościach 336 rocznicy  bitwy pod Wiedniem 12  września, w której Król Jan III Sobieski  dowodząc  armiami sprzymierzonymi  odniósł historyczne zwycięstwo.

 Przypominamy o ważnych faktach w historii Europy, w której zwycięstwo pod Wiedniem miało ponad czasowe znaczenie. Europy zachowała współczesną tożsamości

  12 września 1683 roku pod Wiedniem wojska sprzymierzonych, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wielkiego wezyra Kara Mustafę. Bitwa przeszła do historii, jako jedna z najważ-niejszych batalii nowożytnej Europy.

W maju 1683 roku armia sułtana Mohameda IV, w sile 150–190 tys. ludzi, wyruszyła spod Belgradu  pod dowództwem wielkiego wezyra Kara Mustafy.
Miesiąc później obległa Wiedeń. Na wiadomość o tym Jan III Sobieski przyśpieszył mobilizację armii koronnej w sile około 27 tys. ludzi, i nie czekając na siły litewskie, ruszył pod Wiedeń. W pierwszych dniach września wojska Polskie pod Mikulowem, połączyły się z posiłkami z Rzeszy Niemieckiej, prowadzonymi  przez księcia Waldecka i oddziałami austriackimi dowodzonymi przez księcia Karola Lotaryń-skiego. Na radzie wojennej w zamku Stettlsdorf przekazano naczelne dowództwo Janowi III Sobieskiemu i przyjęto strategie  bitwy przedstawioną przez Sobieskiego. 11 września wieczorem armia sprzymierzonych, licząca 73 tys. Żołnierzy, z czego ponad 30 tys. jazdy, przeszła Las Wiedeński i zajęła pozycje na linii wzgórz.
Na lewym skrzydle i w centrum stanęły wojska księcia Karola Lotaryńskiego i księcia Waldecka, na prawym zaś wojska polskie. Bitwa, która rozpoczęła się nazajutrz, przebiegła dokładnie według planu ułożonego przez Sobieskiego. Najpierw wojska niemiecko-austriackie związały przeciwnika walką i odwróciły jego uwagę od poczynań wosk koronnych, co pozwoliło im na rozwinięcie szyku. Dopiero około godziny 17.00 Kara Mustafa rozkazał, aby oddziały oblegające miasto wzmocniły lewe skrzydło Turków, ale było już za późno. O godzinie  18.00 Z prawego skrzydła, do ataku ruszyło ponad 20 tys. jeźdźców dowodzonych przez Sobieskiego.
Kara Mustafie nie udało się nawet zorganizować obrony obozu, jego armia uciekła w bezładzie.
Straty tureckie w tej bitwie oceniane są na 15 tys. zabitych, straty wojsk sprzymierzonych na 3,5 tys. zabitych i rannych.
Wiktoria wiedeńska na zawsze złamała siłę ekspansji Imperium Otomańskiego.


Z wyrazami szacunku.
Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu
         Piotr Zapart

P.S. Organizujemy wyjazd autokarami  12 września z Krakowa -  Pasternik godz.  5.00 koszt przejazdu 100 zl,

Zgłoszenia Piotr Zapart tel. 609 439 840 mail; piotr.zapart@wp.pl

 

WIELICZKA-WIELICZANIE Bis

 

 

  500-lecie miasta Iwacewicze na Białorusi.
   W dniach 23 i 24 sierpnia 2019 r miasto Iwacewicze obchodziło uroczyście jubileusz
500-lecia swego istnienia. Powiat miechowski ma podpisane porozumienie o współpracy z tym miastem, z racji urodzin Tadeusza Kościuszki w tym powiecie - w Kosowie Poleskim na Mereczowszczyźnie.
Racławickie Towarzystwo Kulturalne  od ponad 25 lat współpracuje z tym miastem i Muzeum Kościuszki, które znajduje się w odbudowanym dworku, miejcu urodzenia naszego wspólnego bohatera.
W uroczystościach uczestniczyła delegacja powiatu miechowskiego na czele z Panią Marią Sztuk - sekretarz powiatu.
           Eugeniusz Skoczeń

            Fot.: archiw. Starostwo Powiatowe w Miechowie