II Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą - 2016
Zasadniczy temat: Kresowość jako składnik tożsamości Dolnoślązaków
Już po raz drugi – I Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą odbył się w 2015 roku - Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Rada Krajowa Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej, Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zorganizowały Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą (dalej, II Zjazd nad Odrą).
Program II Zjazdu nad Odrą był bardzo bogaty i ciekawy pod względem: poznawczym – zwiedzono kilka cennych zabytków sakralnych i historycznych; kulturalnym – wysłuchano koncertów: Inauguracyjnego na scenie NOT we Wrocławiu, w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu – W darze regionalistom polskim” , koncertu organowego w Kościele Pokoju w Świdnicy, w Teatrze Miejskim w Jaworze – spektakl „Ballada o Wołyniu”, występy zespołów regionalnych: w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie, na zamku w Legnicy; uczczono miejsca pamięci Kresowian przez złożenie kwiatów: w Świdnicy – Pomnik ofiar Polaków pomordowanych przez OUN-UPA, w Dzierżoniowie – w czterech miejscach pamięci Kresowian pomordowanych przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP.
Wysłuchano kilkunastu referatów i komunikatów, głównie o tematyce Kresowej, także kilka referatów o tematyce regionalistycznej: na zamku Książ w Wałbrzychu – Michał Zygmunt, prezentacja „Odra źródłem tożsamości Dolnoślązaków”, Dr Mirosława Bednarzak-Libera, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, prezentacja „Regionalistyczna warstwa w dziełach W. St. Reymonta”; Iwona Czech, Prezes Tow. Mił. Szczawna Zdroju, komunikat „Prezentacja dorobku 35-lecia działalności Towarzystwa; w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa - Henryk Smolny, dyrektor muzeum, Prezes Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, komunikat „Muzeum jako źródło wiedzy o regionalizmie, …”.
Realizacja Programu:
16 czerwca. Posiedzenie Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP, Komisji Rewizyjnej, Sadu Koleżeńskiego, w budynku Wrocławskiej Federacji Stowarzyszeń NOT.
Wieczorem: Koncert Inauguracyjny II Zjazd nad Odrą i uroczysta kolacja, w budynku NOT (j.w.)
17 czerwca. Wyjazd z Wrocławia do Krzeszowa, do opactwa pocysterskiego, gdzie w Sali Rycerskiej nastąpiło oficjalne otwarcie II Zjazdu Regionalistów Polskich nad Odrą, przez dra Tadeusza Samborskiego, Prezesa Rady Krajowej RSR RP oraz prof. Stefana Bednarka, Przewodniczącego Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego.
Zwiedziliśmy bazylikę pw. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, w ołtarzu głównym jest umieszczona XIII w. ikona Matki Bożej Łaskawej, „duchową stolicę” Dolnego Śląska – czym dla Polski jest „Jasna Góra” w Częstochowie.
Zwiedziliśmy także kościół bracki pw. św. Józefa – nazywany „śląską Kaplicą Sykstyńską”, ze względu na ogromny cykl fresków o tematyce św. Józefa i Świętej Rodziny. najwybitniejszego malarza śląskiego baroku Michała Leopolda Willmana.
Monumentalny pocysterski kompleks klasztorny w Krzeszowie – uznany za europejską perłę baroku – i Nowa Jerozolima są odwiedzane przez tysiące pielgrzymów i turystów, z uwagi na najwyższej klasy architekturę, malarstwo i rzeźby.
Z Krzeszowa przejechaliśmy do Zamku Książ – znajduje się w granicach administracyjnych Wałbrzycha, gdzie po zwiedzeniu sal zamkowych odbyła się konferencja – w Sali Jana Henryka, podczas której wygłoszono kilka referatów (jak wyżej).
Zamek Książ – początkiem sięga końcowych dekad XIII w., zbudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, rozbudowywany w następnych wiekach przez następców.
W 1509 r. został sprzedany rodzinie Hobergów, pochodzącej z Miśni a osiadłej w Jeleniej Górze, od pocz. XIII w. zmieniła nazwisko na Hochberg. Ostatnią z rodziny Hochbergów na zamku była Maria Teresa Hochberg von Pless, zmuszona przez Niemców w 1940 r. do opuszczenia Książa.
W 1941 r. władze III Rzeszy przejęły zamek, przystąpiono do przebudowy zamku na jedną z kwater Adolfa Hitlera. Podczas przebudowy zniszczono większość zabytkowego wystroju wnętrza, w podziemiach i skale wykuto tunele i schrony.
Po II wojnie światowej Wałbrzych i Książ znalazły się w granicach Polski.
Zamek Książ został splądrowany i zdewastowany przez stacjonujące w nim, po przejściu frontu, wojska radzieckie.
Zamek Książ znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Jego wielkość kwalifikuje go jako trzeci zamek w Polsce, po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie.
Wybrane informacja o Zamku Książ wg Wikipedii.
Wieczorem był wyjazd do Wałbrzycha – Filharmonii Sudeckiej, gdzie odbył się koncert muzyczny – na zakończenie sezonu artystycznego 2015/16.
Nocleg w Hotelu Książ – w budynkach bramnych Zamku Książ.
18 czerwca. Po śniadaniu w restauracji hotelu Książ nastąpił wyjazd do Świdnicy, gdzie przy udziale Prezydent Świdnicy i przedstawicieli Kresowiaków przedstawiciele Rady Krajowej RSR złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary banderowskiego ludobójstwa na Kresach Wschodnich, przy ul. Słowiańskiej.
W Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbyło się spotkanie z władzami miasta i wysłuchano komunikatu wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów.. nt, działalności Towarzystwa.
Zwiedzono ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju postawiony w 1657 r. w systemie szachulcowym, z bogatym wnętrzem barokowym i potężnymi organami;wysłuchaliśmy krótkiego koncertu organowego.
Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO od 2001 roku.
Następnie przejazd do Dzierżoniowa, gdzie w czterech miejscach pamięci Kresowian – pomnikach upamiętniających pomordowanych Polaków przez banderowskich zbrodniarzy z OUN-UPA w latach 1939 do 1947 przedstawiciele organizacji Kresowian i Rady KRajowej RSR RP złozyli wiązanki kwiatów.
W Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie wystąpił zespół regionalny ziemi dzierżoniowskiej i wygłoszono kilka komunikatów (informacji), np. Edward Bień, Prezes Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie - Miejsca pamięci kresowej, materialne pamiątki poczodną ofiarności lokalnej społeczności.
Zwiedzono zbiory wyrobów – radia, telewizory, kolumny, magnetofony byłych Zakładów „Diora” w Dzierżoniowie oraz, w trybie dość szybkim, zbiory Muzeum Miejskiego i organizowanego Lapidarium,
Przejazd autokarem do Jawora. Tutaj zwiedzano Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego (drugi istnieje w Świdnicy, natomiast przed kilku latami spalił się Kościół Pokoju w Głogowie).
Po zwiedzeniu Kościoła Pokoju przejście do Ratusza, gdzie w stylowej (piękne witraże) Sali Rajców odbyła się konferencja i spotkanie z władzami miasta.
Wygłoszono kilka referatów, m.in. dr Tadeusz Skoczek, „Początki ruchu regionalistycznego na Wileńszczyźnie” i zaprezentował album „Wilno i okolice” wydawnictwa Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Od godz.19,30 w Teatrze Miejskim w Jaworze przedstawiono spektakl „Ballada o Wołyniu” w wykonaniu aktorek teatru „Nie Teraz” z Tarnowa (Dolnośląskiego). Tematyka spektaklu to: bestialskie zamordowanie Polaków, w tym kobiety i dzieci, na Wołyniu przez banderowskich nacjonalistów z OUN-UPA.
Po godz.21 przejazd do Legnicy, gdzie zakwaterowanie w Hotelu „Kamieniczka” oraz na Zamku Piastowskim w Legnicy, po spożyciu kolacji w restauracji zamkowej, od godz. 22,30 na dziedzińcu zamkowym odbył się piknik Regionalistów pn. „Noc Przedświętojańska”.
Przygrywała kapela regionalna, poczęstunek pieczenią z dzika i piwem. Przy śpiewie piosenek „z tamtych lat” i kresowych oraz tańcach upłynęło trzy godziny.
19 czerwca (niedziela).
O godz.10 uroczysta msza św, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Legnicy, w której uczestniczyli regionaliści z całej Polski, przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich.
Od godz. 12, na Zamku odbyła się konferencja, podczas której wygłoszono kilka komunikatów, wręczono odznaczenia państwowe i regionalistyczne dla zasłużonych opiekunów miejsc pamięci Kresowej i regionalistów dolnośląskich oraz Dyplomy uczestnictwa wraz z emblematem II Zjazdu nad Odrą - otrzymali wszyscy uczestnicy II Zjazdu.
Podsumowania II Ogólnopolskiego Zjazdu Regionalistów Polskich nad Odrą dokonali: dr Tadeusz Samborski – Prezes Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP i prof. dr hab. Stefan Bednarek – Przewodniczący Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego.
Po obiedzie w restauracji zamkowej około godz. 15,20 wyjazd autokaru z uczestnikami II Zjazdu do Wrocławia – dworzec PKP i PKS oraz przed hotel ARGO, skąd uczestnicy odjeżdżali do swoich miejscowości zamieszkania.
W II Zjeździe Regionalistów Polskich nad Odrą uczestniczyło około 60 osób z całej Polski, wśród nich 5 z Małopolski: Agnieszka Król – Fundacja Kościuszkowska, sekretarz Rady Krajowej RSR RP, / Maria Pawłowska, Irena Chrząszczyńska, Krzysztof Kasprzyk - „Teatr Regionalny” w Krakowie / oraz Stanisław Klich – Małopolski Związek Regionalnych Towarzystw Kultury w Krakowie.
Oprac. Stanisław Klich
Galeria foto: fot. Stanisław Klich
WROCŁAW
Koncert Inauguracyjny II Zjazd Regionalistów Polskich - scena NOT we Wrocławiu
Widownia-m.in. uczestnicy II Zjazdu Zespół tan.-wokal. Kapela Harbutów Kapela wrocławska
KRZESZÓW
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - największy barokowy kościół na Śląsku Ołtarz główny -dolna część
Fasada i wieże kościoła pw. Wnieb. NMP Regionaliści przed wejściem Ołtarz główny Obraz Matki Bożej Łaskawej
Wniebowzięcia NMP (najstarszy wizerunek Maryi w Europie)
KRZESZÓW
Kościól bracki pw. św. Józefa - nazywany śląską kaplicą Sykstyńską
Widok kościoła pw. św. Józefa Nawa i prezbiterium-freski Ołtarz głowny Fresk-szukanie noclegu
Największy zbiór fresków w Europie Józef i Maryja
KRZESZÓW
Mauzoleum Piastów Śląskich Sala Rycerska
Regionaliści w mauzoleum Sarkofag Bolka I Otwarcie II Zjazdu Regionalistów Referat prof. S. Nicieja
Dr Tadeusz Samborski, prof.S. Bednarek Rektor Uniw. Opolskiego
Zamek KSIĄŻ
Zwiedzanie zamku Widok zamku dziedziniec "ciemny" Regionaliści z Polski
górny zamek - w tle zamek Książ
ŚWIDNICA
Pomnik bander, ludobójstwa Delegacje z kwiatami Kościół Pokoju Ołtarz główny
na Kresach Wsch. II RP chrzest Jezusa Chrystusa
DZIERŻONIÓW
Pomnik Losów Ojczyzny Kwiaty składają Kresowiacy składaja kwiaty Pomnik-głaz z tabl. pamięci
z kilkoma tablicami pamięci Rada Krajowa RSR przy Rondzie Kresowian
DZIERŻONIÓW
Pomnik ku czci Polaków pomordowanych w latach 1939/47 prze OUN-UPA
Regionaliści śpiewają Hymn Warta honorowa Regionaliści przy pomniku Delegacje z kwiatami Grupa rekonstrukcyjna pamięci ofiar OUN-UPA przed pomnikiem ofiar
duchownych - na Wzgórzu Jana Pawła II
JAWOR
Kościół Pokoju Ratusz - regionaliści Regionaliści do ratusza Dr Tadeusz Skoczek
- Muzeum Niepodległości
w Warszawie
LEGNICA
Msza św.z udziałem regionalistów Regionaliści na dziedzińcu Obrady kończące Odznaczenia - regionalistów
w kościele pw. św. Jana Chrzciciela Zamku Piastów Legnickich II Zjazd Regional. Pol./i opiekunów miejsc pamięci
LEGNICA
Mapa - obszar działania Katedra Legnicka Wieża i dziedziniec-lipa Widok zamku
Diecezji Legnickiej pw. św.św. Apostołów z. Piastów Legnickich Piastów Legnickich
Piotra i Pawła