X Kongres Stow. Region. RP - 2014
W Bydgoszczy w dniach 11-13. 09. 2014 r. odbył się X Kongres Stowarzyszeń Regionalnych zorganizowany przez Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, najstarsze na ziemiach polskich stowarzyszenie tego typu. X Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Spotkaliśmy się na Kongresie Galeria foto.z X Kongresu SR: fot. Jadwiga Duda
Patronat nad Kongresem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Tematem Kongresu był „Regionalizm polski 25 lat po transformacji jako ważne źródło odrodzenia narodu i państwa”.
Patronami Kongresu byli wielcy pisarze-nobliści, Henryk Sienkiewicz (1846-1916) i Władysław Reymont (1867-1925). H. Sienkiewicz otrzymał w 1905 r. Nagrodę Nobla za powieść „Quo vadis”. W 1927 r. w Bydgoszczy został odsłonięty pierwszy na ziemiach polskich pomnik H. Sienkiewicza. W. S. Reymont w 1924 r. otrzymał za „Chłopów”
Nagrodę Nobla. W 2014 r. przypada 90. rocznica przyznania autorowi tej nagrody.
Do udziału w Kongresie został zaproszony Małopolski Związek Regionalnych Towarzystw Kultury (MZRTK)w Krakowie i należące do niego towarzystwa a wśród nich Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW). W Kongresie wzięła udział 12. osobowa delegacja KPW pod przewodnictwem Jadwigi Duda, prezes KPW.
Staraniem organizatorów 28 delegatów z Małopolski z dworca PKP została przewieziona na teren Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (UTP) i
zakwaterowana w Domu Studenckim przy Al. S. Kaliskiego. Tu w restauracji byliśmy żywieni. Każdy otrzymał identyfikator z planem Kongresu, który uprawniał go do bezpłatnych przejazdów po mieście. W Kongresie uczestniczyło ponad 300 osób.
Kongres rozpoczął się 11. 09. br. Spotkaliśmy się w Bydgoszczy, aby poznać piękno miasta i inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Miasta Bydgoszczy.
Dlatego też w godzinach przedpołudniowych w grupach odbywały się: piesze zwiedzanie śródmieścia Bydgoszczy, zwiedzanie Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, nowoczesnej Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, rejs tramwajem wodnym po Brdzie.
Nad Młynówką uczestniczyliśmy w uroczystości odsłonięcia tablicy nazwanej „Nabrzeże Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy”, a następnie udaliśmy się do
bydgoskiej Katedry pw. śś. Marcina i Mikołaja, sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Tu o godz. 12.00-ej rozpoczęła się Msza Św. sprawowana w intencji polskich
regionalistów przez JE. ks. bp. Jana Tyrawę, Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej i innych m.in. ks. Władysław Pilarczyka, honorowego prezesa MZRTK.
Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Wystąpił miejscowy Męski Zespół Chorałowy pod dyrekcją prof. Mariusza Kończula.
Po Mszy Św. i koncercie ugoszczono nas obiadem w Hotelu „Pod Orłem”, najstarszym, zabytkowym i pięknie odrestaurowanym, po czym w placówkach nauki i kultury
odbyło się sześć prezentacji panelowych, w których według zainteresowań wzięli udział delegaci towarzystw z całej Polski oraz goście.
Tematami prezentacji były: „Oblicza regionu kujawsko-pomorskiego”, „Praktyczna realizacja edukacji regionalnej dzieci i młodzieży. Szkolne Koła Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszcz. Konkurs „Młody Przyjaciel Bydgoszczy”, współpraca z placówkami kultury.”; „Edukacja regionalna dorosłych i młodzieży poprzez upowszechnianie i kultywowanie tradycji”; „Muzealny potencjał wiedzy o regionalizmie”, „Badania regionalnej kultury muzycznej w polskich akademiach muzycznych – przykład realizacji idei współpracy środowisk naukowych, stowarzyszeń, amatorów i pasjonatów muzyki”, „Ochrona terenów zielonych i nadrzecznego krajobrazu kulturowego na przykładzie Bydgoszczy – prezentacja autorska Agnieszki Wysockiej i Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej”.
O godz. 17.00-ej w Operze Nova nastąpiła inauguracja Kongresu: wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Płomienie” zaśpiewano hymn Polski, a następnie hejnalista odegrał Hejnał Bydgoski. Wystąpienia inauguracyjne wygłosili: dr Tadeusz Samborski, przewodniczący Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP i Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Po nich wypowiadali się goście honorowi.
Wręczono odznaczenia dla zasłużonych regionalistów i towarzystw.
Z Małopolski odznaczenia otrzymali: Dyplom Ministerstwa Kultury dla stowarzyszeń z okazji jubileuszu 35-lecia działalności: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej i Towarzystwo Miłośników Kalwarii Zebrzydowskiej.
Medalem Aleksandra Patkowskiego odznaczeni zostali: Barbara Miszczyk (TPBronowic), Stanisław Sypniewski (TMKalwarii Zebrzydowskiej), Stanisław Klich (SMZiemi Krzeszowickiej) i Zbigniew Pałetko (TPRadziemic).
Uczestnicy uroczystości oglądnęli występ Zespołu „Płomienie” oraz wysłuchali koncertu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej. Po kolacji zostaliśmy przewiezieni
autobusami do akademika.
12 września – 2.dzień Kongresu odbywał się w auli Auditorium Novum UTP, przy Al. Kaliskiego w Bydgoszczy, gdzie prelegenci wygłosili wiele referatów, m.in.:
Janusz Kuta – „Słowo o Henryku Sienkiewiczu”,
Bogdan Bardziej – „Lokalne i uniwersalne w życiu i pismach Władysława Stanisława Reymonta,
Ryszard Szczygieł – „Historia i działalność towarzystw regionalnych po 2000 roku”,
Jerzy Damrosz – „Czy regionalizm polski jest przeżytkiem?”,
Ks. Henryk Skorowski – „Perspektywy regionalizmu 25 lat po zmianach polityczno-społecznych w Polsce”,
Anatol Jan Omelaniuk – „Stowarzyszeniowy ruch regionalistyczny w Polsce”,
Edward Chudziński (Kraków) – „Medialne aspekty regionalizmu”,
Andrzej Kansy – „Znaczenie prasy lokalno-regionalnej w rozwoju regionalizmu polskiego–w 25 lecie transformacji ustrojowej”,
Stanisław Kwiatkowski – „Refleksje regionalisty. Jak pomóc stowarzyszeniom?”,
Jerzy Derenda „Źródła regionalizmu”.
Referaty zostały wygłoszone w pięciu sesjach z przerwami. Po nich odbyła się dyskusja, w której głos zabrali m.in. Janina Kęsek z Bochni, Jadwiga Duda, Józef Duda z Wieliczki.
Ważnymi elementami drugiego dnia X Kongresu były: odnowienie „Karty Regionalizmu Polskiego” uchwalonej 20 lat temu podczas V Kongresu Regionalnych Towarzystw
Kultury 25. 09. 1994 r. we Wrocławiu, „Program regionalizmu polskiego na lata 2015 – 2018” i „Rezolucja X Kongresu w Bydgoszczy”.
Wśród uczestników wykładów zebrano 1020 zł na wsparcie Hospicjum w Bydgoszczy.
W jednej z sal urządzano wystawę wydawnictw stowarzyszeń z całego kraju, były i materiały z Wieliczki, które pozyskano z Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna,
Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka i Starostwa Powiatowego w Wieliczce.
Po kolacji w restauracji „Uniwersytecka” przywieziono tort jubileuszowy, który rozkrojono i poczęstowano nim uczestników.
13. 09. br. w auli Auditorium Novum UTP odbyło się IV Walne Zgromadzenie Zwyczajne Delegatów Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP z udziałem 65 delegatów.
Wybrano nowe władze: 21. osobową Radę Krajową do której weszli z MZRTK: Eugeniusz Skoczeń, Agnieszka Król – RTK, Komisję Rewizyjną, do niej wybrano Stanisława Świerczka - TMZJadownickiej oraz Sąd Koleżeński, do jego składu wybrano Barbara Miszczyk – prezes MZ RTK i TPB.
Wieczorem zainteresowani wzięli udział w Filharmonii Pomorskiej w koncercie pt. „Ofiarom wszystkich wojen” oraz naprzeciwko Filharmonii w widowisku „woda, światło
i dźwięk”.
Uczestnicy X Kongresu otrzymali od organizatorów publikację „Regionalizm polski 25 lat po transformacji jako ważne źródło odrodzenia narodu i państwa” i medal na
awersie którego był podobizna Henryka Sienkiewicza a w otoku napis: „X KONGRES STOWARZYSZEŃ REGIONALNYCH. BYDGOSZCZ 2014” a na rewersie słowa:
„BÓG, KTÓRY W SERCA PATRZY, NAJLEPIEJ TAKICH NAGRODZI, CO NIE DLA PROMOCJI, ALE Z AFEKTU DLA OJCZYZNY SŁUŻĄ” HENRYK SIENKIEWICZ”.
Kongres sfinansowano ze środków Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Serdecznie dziękujemy organizatorom X Kongresu i sponsorom.
Oprac. Jadwiga Duda
w Bydgoszczy
Tych, którzy regiony swe kochają
Historię swych Małych Ojczyzn
Pielęgnują – i o Nie dbają.
Pogoda nam sprzyjała
I słońce zaświeciło
A Bydgoszczanie dbali
Aby nam dobrze było.
Mieliśmy przekonanie
Że wiedzę swą wzbogacimy
Wracając do miast i miasteczek
Działalność towarzystw wzmocnimy.
Wielu wystąpień słuchaliśmy
Poznaliśmy uroki miasta
Wieczorem dyskutowaliśmy
Jak regionalizm w siłę urasta.
Cieszymy się z nowych przyjaźni
Przekonanie w nas umacniają
Że razem trzeba działać dalej
Chociaż trudności zniechęcają.
Niech co dzień nasza Ojczyzna
Mała i duża – pięknieje.
Niech miłość do Niej rozkwita
I coraz lepiej się dzieje…
14.09.2014 Kazimiera Skałuba
Medalem im.Aleksandra Patkowskiego zostali odznaczeni z Małopolski:
Barbara Miszczyk (TPBron.), Stanisław Klich (MZ RTK), Stanisław Sypniewski (TMKalw.Zebrz.)
Zbigniew Pałetko (TP Radziemic)
Fot. Stanisław Klich
Dokumentacja X Kongresu SR w Bydgoszczy, którą otrzymali wszyscy uczestnicy i goście
Fot. Stanisław Klich