Izba Regionalna Ziemi Zatorskiej

     Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej działające od 27 lat , nie miało szczęścia do pomieszczeń, w których mogłyby zostać wyeksponowane gromadzone przez lata zbiory historyczne i regionalne. Sześciokrotne przeprowadzki wpłynęły bardzo destrukcyjnie na zgromadzone z wielkim trudem wyposażenie. Członkowie narzekali nie tylko na ciasnotę pomieszczeń, ale też na stan umeblowania i brak nowoczesnych urządzeń do ekspozycji.
Chciałabym też odpowiedzieć na zarzuty, że Izba już była. Tak, były zbiory bardzo duże pochowane, pokryte kurzem, chylę czoła przed tymi, którzy je zgromadzili przez 27 lat działania TMZZ. Nazywaliśmy je potocznie mini muzeum.
W czasie oprowadzania grup turystycznych często słyszałam pytania : Jak to się dzieje ,że Zator tak pięknieje i rozwija się? Nawet koledzy Regionaliści zazdrościli nam takiego gospodarnego i odnoszącego ciągłe sukcesy Burmistrza.
Dlatego też w lipcu 2012 roku Zarząd podjął uchwałę o napisaniu wniosku o dofinansowanie ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013 na: „Utworzenie Izby Regionalnej Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia” Wniosek uzyskał akceptację, umowa z Urzędem Marszałkowskim została podpisana w październiku 2013roku . Termin zakończenia realizacji wniosku zaplanowano na sierpień 2014 roku. Sprzyjające okoliczności tj: terminowość wykonawców, pracowitość i upór członków Zarządu TMZZ, podpisanie umowy wynajmu pomieszczeń Rynek 2 - umożliwiły oddanie Izby Regionalnej o dwa miesiące wcześniej.
A przecież: „Sukces to maksymalne wykorzystanie możliwości jakie masz”.
Zmierzyliśmy więc nasze siły na zamiary, uzgodniliśmy wspólnie nasze możliwości finansowe i dzięki temu chyba wszyscy członkowie TMZZ po przecięciu symbolicznej wstęgi poczuli radość i zadowolenie z SUKCESU. Pięknie prezentują się nasze odrestaurowane zbiory w nowych szafach, szklanych gablotach ,regałach, w świetle ekspozycyjnego oświetlenia. Teraz oprowadzanie turystów jest przyjemnością i daje dużo radości, gdy widzimy i słyszymy słowa uznania. Powtarzające się wpisy w księdze pamiątkowej: „gratulujemy, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem działalności członków Towarzystwa, energii, pasji i zaangażowania w upamiętnianiu dziejów i dziedzictwa kulturowego swojej „Małej Ojczyzny…” dodają skrzydeł i zobowiązują do dalszej działalności. Dużym ułatwieniem w pracy jest własny sprzęt komputerowo-biurowy zakupiony w ramach zrealizowanego projektu i strona internetowa.

 
 
 
 
 

      Otwarcie Izby Regionalnej Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia   8 VI 2014 roku
   Dziękuję za przyjęcie zaproszenia i uczestnictwo w uroczystym otwarciu: Burmistrzowi Zatora Zbigniewowi Biernatowi, Prezesowi Doliny Karpia Franciszkowi Sałaciakowi, Radnemu Powiatowemu - Sławomirowi Momotowi, Radnym Rady Miejskiej w Zatorze: Markowi Strzale, Marii Malinkiewicz, Bogdanowi Bieńkowi, Franciszce Jarosz, Przewodniczącemu Osiedla Centrum – Emilowi Kwiekowi, Dyrektorowi Wadowickiego Centrum Kultury–Piotrowi Wyrobcowi., Dyrektor ZSO w Zatorze Agacie Kogut, Dyrektor ROKu- Elżbiecie Mostowik. Pełnomocnikowi Burmistrza ds. Szkolnictwa Zawodowego Stanisławowi Nowickiemu. Dziękuję wszystkim członkom i sympatykom TMZZ, którzy w ten upalny , popołudniowy niedzielny czas zechcieli przyjść i cieszyć się razem z Zarządem zrealizowanym projektem. Lista byłaby bardzo długa , bo gościliśmy ponad osiemdziesiąt osób. Dzięki patronatowi Burmistrza stoły z poczęstunkiem prezentowały się bardzo okazale i smakowicie. KGW Zator przygotowało pysznego karpia w trzech różnych odsłonach , a karp został sponsorowany przez Rybacki Zakład Doświadczalny. Pyszne serniki upieczone zostały przez KGW Podolsze. Jabłecznik sponsorowała firma „Hana” i Revel Pub.
Uczty duchowej dostarczyły uczennice ZSO w Zatorze przygotowane przez Panią Aleksandrę Mostowik, recytując wiersze o Zatorze
Splendoru dodały naszej uroczystości delegacje Regionalnych Towarzystw Kultury, wnosząc swój optymizm i słowa uznania i jak zwykle cenne regionalne upominki. Zaszczycili nas:
- Towarzystwo Przyjaciół Skawiny w osobach: prezesa płk. Stanisława Grodeckiego, jego z-cy Ewy Tarnopolskiej.
- Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej z prezesem Zbigniewem Jurczakiem, Januszem Sobalą,
   który podarował nam archiwalne fotografie starego Zatora, Grzegorzem Pacutem.

- Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej w osobie prezes Krystyny Dudy.
- Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”, które reprezentował prezes Janusz Bierówka.
Bardzo wielką niespodziankę swoją obecnością sprawili nam: ksiądz Proboszcz Jacek Wieczorek i księża naszej Parafii pod wezwaniem śś. Wojciecha i Jerzego: Robert Jończyk i Bartłomiej Bartosik. Ponieważ pomieszczenia TMZZ były już poświęcone 2 marca br. w czasie oddania budynku po generalnym remoncie, księża odmówili wspólnie z zebranymi modlitwę w naszej intencji. Dziękuję księżom naszej Parafii za zainteresowanie działalnością Towarzystwa i współpracę w dziele poszerzania wiedzy o kulturowym dziedzictwie Zatorskiej Ziemi.
Całość uroczystości wyreżyserował i profesjonalnie poprowadził Pan Łukasz Dziedzic, redaktor „Życia Zatora”, dbając by w tak poważnej gali nie zabrakło humoru. Wszystkie ważne momenty sfotografował, bo jak zauważył: „Zator zmienia się w takim tempie, że zdjęcia wykonane dzisiaj, nazajutrz są już historią ,a miejsca są nie do poznania”
Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej ogłasza z dniem 8 czerwca 2014 roku, że jest otworzona Izba Regionalna Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia, że działa i czeka na zwiedzających, we wtorki i czwartki w godzinach od 14:00 do 17:00, a także każdorazowo po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu grupy wycieczkowej.
Prezes TMZZ
Maria Fila

Galeria fotografii z otwarcia Izby Regionalnej w Zatorze: fot. Łukasz Dziedzic,  redaktor "Życie Zatora"