Muzeum Regionalne Trzebini
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR”, które działa od 1994 roku, za główny cel swojego działania postawiło sobie zadanie: pogłębianie i upowszechnianie wiedzy o historii Trzebini i jej przemyśle oraz o wybitniejszych postaciach.
Przystąpiliśmy do zbierania dokumentów i pamiątek z przeszłości, co pozwoliło nam otworzyć 24 czerwca 1966 roku Muzeum Ziemi Trzebińskiej, w Dworze Zieleniewskich w Trzebini.
Spełniając postulat podjętej uchwały przez RadęMiasta I kadencji Muzeum miało charakter etnograficzny. W muzeum tym znalazło się miejsce dla dokumentów historycznych przysłanych nam przez Komitet Obywateli Trzebini z Izraela, kierowany przez prezesa Elimelecha Grosa byłego mieszkańca Trzebini. Przed II Wojną Światową Żydzi stanowili około 60 % ludności Trzebini. Obecnie w Dworze Zieleniewskich funkcjonuje stała ekspozycja judaistyczna.
Po krótkim czasie posiadane pomieszczenie muzealne okazało się za małe ze względu na zgromadzone zbiory.
Na cele muzealne Burmistrz Adam Adamczyk przydzielił nowe pomieszczenia w budynku po byłej łaźni i basenie dla górników, dokonując znacznych przeróbek wewnątrz. Pomieszczenia te użyczono Stowarzyszeniu MZT „COR” wraz z przyległym terenem na 16 lat. Decyzję tą zatwierdziła ówczesna Rada Miasta.
6 listopada 2004 roku otwarta zostaje stała wystawa poświęcona zlikwidowanemu przemysłowi w Trzebini.
We wrześniu 2006 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem „Siersza” dokonano uroczystego odsłonięcia obelisku przy szybie „Zbyszek” upamiętniającego 200 lat wydobywania węgla kamiennego w Sierszy.
Udało nam się pozostawić po przemyśle górniczym wieżę szybową wraz z budynkiem maszyny wyciągowej dawnej kopalni „Zbyszek” w Trzebini, komin kotłowni kopalnianej oraz kilka budynków.
25 września 2010 roku dokonano uroczystego otwarcia „Muzeum Regionalnego Trzebini”, którego działalność została wpisana przez Krajowy Rejestr Sądowy w Krakowie do Statutu Stowarzyszenia MZT „COR”.
Jan Stryczek
Prezes SMZT
Opis fotografii: fot. Stanisław Klich (XII 2010 r.)
Od lewej: 1. Budynek Muzeum Reg. Trzebini (b. łaźnia górnicza) 2. Przedmioty gospodarcze użytkowe
3. Przedmioty użytku domowego, skrzynia 4. Stroje krakowskie: męski i kobiecy